160153K400C-F
Mfr.Part #
160153K400C-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
400V
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.015µF
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Voltage - Rated AC :
200V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Packaging :
Bulk
Length :
13mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
11 Weeks
HTS Code :
Lead Pitch :
10mm
Height :
9.5mm
Mount :
Through Hole
Published :
Series :
160
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric :
PET
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size Code :
Width :
4mm
Termination :
PC Pins
REACH SVHC :
Unknown
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
160153K400C-F
Cornell Dubilier Electronics 160153K400C-F
160 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
160153K400C-F Overview
Its lead spacing is 0.394 10.00mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.