160153J400C-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
160153J400C-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10mm
Series :
160
Voltage - Rated DC :
400V
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Length :
13mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.015µF
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
4mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Voltage - Rated AC :
200V
Dielectric :
PET
Height :
9.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
160153J400C-F
Cornell Dubilier Electronics 160153J400C-F
160 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
160153J400C-F Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.