160105K250N-F
Mfr.Part #
160105K250N-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.043Lx0.335W 26.50mmx8.50mm
Package / Case :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
800 µm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Published :
Height :
17mm
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitance :
1μF
Depth :
8.5mm
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
22.5mm
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated AC :
160V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
160
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Dielectric :
PET
Datasheets
160105K250N-F
Cornell Dubilier Electronics 160105K250N-F
160 FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.043Lx0.335W 26.50mmx8.50mm ±10% 1muF 160V