160-821HS
Mfr.Part #
160-821HS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 820NH 695MA 260MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
2-SMD
Current Rating :
695mA
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Material - Core :
Iron
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Height :
2.03mm
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±3%
Test Frequency :
25MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
EAR99
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Pbfree Code :
No
Shielding :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Q Factor :
50
Number of Pins :
2
Depth :
3.18mm
Series :
160
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Max DC Current :
695mA
Inductance :
820nH
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Datasheets
160-821HS
160-821HS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD