160-473HS
Mfr.Part #
160-473HS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 47UH 125MA 8.3 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Series :
160
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Package / Case :
2-SMD
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
2.5MHz
Material - Core :
Ferrite
Factory Lead Time :
15 Weeks
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
ECCN Code :
EAR99
Q Factor :
50
Current Rating :
125mA
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Depth :
3.18mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Pbfree Code :
No
Construction :
Chip
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±3%
Max DC Current :
125mA
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
8.3Ohm Max
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
47μH
Mount :
Surface Mount
Published :
Height :
2.03mm
Datasheets
160-473HS
160-473HS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD