160-472GS
Mfr.Part #
160-472GS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 4.7UH 275MA 1.7OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q Factor :
47
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
7.9MHz
Shielding :
No
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Max DC Current :
275mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
47
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
4.7μH
Mount :
Surface Mount
Depth :
3.18mm
Construction :
Chip
Height :
2.03mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Material - Core :
Iron
Pbfree Code :
No
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
1.7Ohm Max
Termination :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
46MHz
Tolerance :
±2%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
275mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Package / Case :
2-SMD
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
47 @ 7.9MHz
Series :
160
Radiation Hardening :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Datasheets
160-472GS
160-472GS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD