160-471GS
Mfr.Part #
160-471GS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 470NH 835MA 180MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Published :
Q Factor :
50
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Max DC Current :
835mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±2%
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Pbfree Code :
No
Height :
2.03mm
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Construction :
Chip
Inductance :
470nH
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Iron
Depth :
3.18mm
Series :
160
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Shielding :
Current Rating :
835mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
190MHz
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
25MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Functions :
1
Package / Case :
2-SMD
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Mount :
Surface Mount
Datasheets
160-471GS
160-471GS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD