160-393GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
160-393GS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39UH 135MA 7 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
2.5MHz
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
135mA
Depth :
3.18mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
DC Resistance (DCR) :
7Ohm Max
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Material - Core :
Iron
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Q Factor :
50
Package / Case :
2-SMD
Pbfree Code :
No
Published :
Current Rating :
135mA
Inductance :
39μH
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
Tolerance :
±2%
Construction :
Chip
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Height :
2.03mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Number of Terminations :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
160
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
160-393GS
160-393GS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD