160-273FS
Mfr.Part #
160-273FS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 27UH 145MA 6.1 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±1%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Pins :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
Height :
2.03mm
Current Rating :
145mA
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Number of Terminations :
2
Shielding :
No
Packaging :
Bulk
Max DC Current :
145mA
Depth :
3.18mm
Test Frequency :
2.5MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
6.1Ohm Max
Q @ Freq :
47 @ 2.5MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Q Factor :
47
Inductance :
27μH
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
160
Material - Core :
Iron
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
47
Number of Functions :
1
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Pbfree Code :
Package / Case :
2-SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
160-273FS
160-273FS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD