160-122FS
Mfr.Part #
160-122FS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 1.2UH 545MA 420MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Max DC Current :
545mA
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
15 Weeks
Q Factor :
36
Tolerance :
±1%
Series :
160
Published :
Test Frequency :
7.9MHz
Material - Core :
Iron
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
545mA
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Pbfree Code :
No
Depth :
3.18mm
Inductance :
1.2μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
36 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2-SMD
Shielding :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
36
Frequency - Self Resonant :
130MHz
Number of Functions :
1
Height :
2.03mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
160-122FS
160-122FS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD