160-103FS
Mfr.Part #
160-103FS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 10UH 200MA 3.2 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
7.9MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Tolerance :
±1%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q Factor :
46
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
3.18mm
Max DC Current :
200mA
Pbfree Code :
No
Material - Core :
Iron
Current Rating :
200mA
Frequency - Self Resonant :
26MHz
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
2.03mm
Inductance :
10μH
Shielding :
No
Radiation Hardening :
Q @ Freq :
46 @ 7.9MHz
Package / Case :
2-SMD
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Quality Factor-Min (at L-nom) :
46
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Series :
160
Published :
Datasheets
160-103FS
160-103FS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD