15SH-A-08-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
15SH-A-08-TR
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER R/A 8POS 1.5MM
Stock
372
In Stock :
372
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.059 1.50mm
Insulation Color :
Ivory
Contact Material :
Brass
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Reference Standard :
UL, CSA
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Height :
0.146 3.70mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Depth :
0.236 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish - Mating :
Tin
Fastening Type :
Friction Lock
Connector Type :
Header
Series :
15SH
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Mating Contact Pitch :
0.059 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number Of PCB Rows :
1
Number of Positions :
8
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
100VAC
Contact Shape :
Circular
Number of Conductors :
ONE
Current Rating (Amps) :
1.5A
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Kinked Pin, Solder
Datasheets
15SH-A-08-TR
Adam Tech 15SH-A-08-TR
15SH Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 8-Position Board to Cable/Wire 0.146 3.70mm Height