15KPE220A
Mfr.Part #
15KPE220A
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Axial
Description
TVS DIODE 220VWM 352.5VC AXIAL
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Termination Style :
Axial
Supplier Device Package :
Package :
Applications :
Telecom
Clamping Voltage :
352.5 V
Product Type :
TVS Diodes
Number of Channels :
1 Channel
Capacitance @ Frequency :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Unidirectional Channels :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
246V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
42.8A
Type :
Zener
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
220V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
352.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Breakdown Voltage :
246 V
Working Voltage :
220 V