15KPA85A-B
Mfr.Part #
15KPA85A-B
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 85VWM 137.6VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
EAR99
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
85V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Peak Pulse Current :
109.7A
Power Dissipation-Max :
8W
No
Series :
15KPA
Voltage - Breakdown (Min) :
94.9V
Polarity :
Unidirectional
Pin Count :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
109.7A