15KPA70AE3/TR13
Mfr.Part #
15KPA70AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 70VWM 113.6VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Voltage - Breakdown (Min) :
78.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
132.9A
Polarity :
Unidirectional
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
15KPA70
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
113.6V
Terminal Form :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
8W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
No
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
70V