15KPA64CA/B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
15KPA64CA/B
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
15KPA, P600, 64V, 104.2V, BOX
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
64V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
P600, Axial
Case Connection :
Isolated
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
104.2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
144.9A
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Series :
15KPA
Terminal Form :
Wire
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
71.5V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
8W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
15kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
144.9A