15KPA40CE3/TR13
Mfr.Part #
15KPA40CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 40VWM P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
42.12V
Reverse Standoff Voltage :
40V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Base Part Number :
15KPA40
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
2
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
8W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Peak Pulse Power :
1.5kW