15KPA260C-B
Mfr.Part #
15KPA260C-B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 260VWM 437.54VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Clamping Voltage :
437.54V
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
343.2A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Series :
15KPA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
15kW
Bidirectional Channels :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
260V
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Peak Pulse Current :
343.2A
Package / Case :
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
273.78V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW