15KPA24CA/B
Mfr.Part #
15KPA24CA/B
Manufacturer
YAGEO
Description
15KPA, P600, 24V, 40.7V, BOX
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Power Dissipation-Max :
8W
Reverse Breakdown Voltage :
26.81V
Pin Count :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
40.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
371A
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Bidirectional
Published :
Package / Case :
P600, Axial
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Configuration :
Single
Series :
15KPA
Operating Supply Voltage :
24V
Reverse Standoff Voltage :
24V
Peak Pulse Power :
15kW
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
Axial
Leakage Current :
300μA
Pbfree Code :
No
Number of Channels :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Surge Current :
369A
Packaging :
Bulk
Breakdown Voltage :
26.7V
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW