15KPA24AE3/TR13
Mfr.Part #
15KPA24AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 24VWM 40.7VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
371A
Contact Plating :
Tin
Base Part Number :
15KPA24
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
11 Weeks
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Reverse Standoff Voltage :
24V
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
26.81V
Terminal Form :
Wire
Power Dissipation-Max :
8W
Peak Pulse Power :
15kW
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Published :
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Clamping Voltage :
40.7V