15KPA200A
Mfr.Part #
15KPA200A
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 200VWM 319.1VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Reverse Standoff Voltage :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Form :
Wire
Published :
Reverse Breakdown Voltage :
223.4V
Max Power Dissipation :
8W
Number of Pins :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
P600, Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Power :
15kW
Peak Pulse Current :
47.3A
Case Connection :
Isolated
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Breakdown Voltage :
244.6V
Series :
15KPA
Max Surge Current :
47A
Test Current :
5mA
Pin Count :
Operating Supply Voltage :
200V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Axial
Leakage Current :
2µA
Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
200V
Breakdown Voltage :
222V
Clamping Voltage :
319.1V