15KPA180-B
Mfr.Part #
15KPA180-B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 180VWM 302.93VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Packaging :
Bulk
Series :
15KPA
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
302.93V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min) :
189.54V
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
52.3A
Number of Elements :
1
Mount :
Through Hole
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Type :
Zener
Power Dissipation-Max :
8W
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
52.3A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
180V
Configuration :
Single
Published :
Peak Pulse Power :
15kW