15KPA170C
Mfr.Part #
15KPA170C
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Description
TVS DIODE 170VWM 286.34VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Series :
15KPA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Operating Supply Voltage :
170V
Peak Pulse Power :
15kW
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
272.7V
Max Surge Current :
55A
Peak Pulse Current :
55.4A
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
Isolated
Breakdown Voltage :
189V
Type :
Zener
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Pin Count :
2
Power Dissipation-Max :
8W
Polarity :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
170V
Package / Case :
P600, Axial
Terminal Form :
Wire
Configuration :
Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
189.9V