15KPA170A
Mfr.Part #
15KPA170A
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 170VWM 272.7VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Mount :
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min) :
189.9V
Breakdown Voltage :
189V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Unidirectional Channels :
e3
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
170V
Pin Count :
2
Power Dissipation-Max :
8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Through Hole
Configuration :
Single
Published :
Peak Pulse Current :
55.4A
Series :
15KPA
Number of Pins :
2
Peak Pulse Power :
15kW
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Max Surge Current :
55A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Axial
Clamping Voltage :
272.7V
GENERAL PURPOSE
Operating Supply Voltage :
170V
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW