15KPA100E3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
15KPA100E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Surface Mount :
No
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Base Part Number :
15KPA100
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
105.3V
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Terminal Form :
Wire
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power Dissipation-Max :
8W
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
P600, Axial
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ