1584C15TW20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1584C15TW20
Manufacturer
Hammond Manufacturing
Description
CRD 12AWG NEMAL5-20P - CBL 15.5'
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Hammond Manufacturing
Product Category :
Factory Lead Time :
4 Weeks
2nd Connector :
CABLE
1st Connector :
NEMA L5-20P
Connector Type B :
CABLE
Number of Conductors :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
125V
Style :
Male Pins (Blades) to Leads
Wire Gauge :
12 AWG
Current Rating :
20A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
15.50' 4.72m
Published :
2010
Cord Type :
SJTW
Current Rating (Amps) :
20A
Wire/Cable Gauge :
12 AWG