1584C15RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1584C15RP
Manufacturer
Hammond Manufacturing
Description
CORD 14AWG 5-15P - TERM/WIR 15'
Manufacturer :
Hammond Manufacturing
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cord Type :
SJT
Voltage - Rated :
125VAC
Wire Gauge :
14 AWG
Connector Type B :
Wire
Wire/Cable Gauge :
14 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of Conductors :
3
Published :
1st Connector :
NEMA 5-15P, Right Angle
2nd Connector :
Terminals and Wire Lead
Current Rating (Amps) :
15A
Length :
15.00' 4.57m
Current Rating :
15A