155PSB102K4J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
155PSB102K4J
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Voltage - Rated AC :
575V
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Termination :
PC Pins
Published :
Capacitance :
1.5μF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 480
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3MOhm
HTS Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
1.673Lx1.181W 42.50mmx30.00mm