153QS102-272N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
153QS102-272N5
Manufacturer
Rosenberger
Description
QN STRAIGHT PLUG
Manufacturer :
Rosenberger
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Impedance :
50Ohm
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Insulation Material :
POLYTETRAFLUORO ETHYLENE
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Panel Mount :
No
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pin
Filter Feature :
Cable Group :
RG-402 (.141 Semi Rigid)
Additional Feature :
APPLICABLE CABLE: RG 402; VSWR MAX AT 6 GHZ
Fastening Type :
Threaded
Coupling Type :
Snap
Center Contact Plating :
Gold
Contact Termination :
Solder
Connector Style :
QN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Finish :
White Bronze
Option :
GENERAL PURPOSE
Shield Termination :
Crimp
Mating Cycles :
100
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Ports :
1
Voltage - Rated :
1000V
Frequency (Max) :
11GHz
Body Material :
Brass
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL Conformance :
Datasheets
153QS102-272N5
Rosenberger 153QS102-272N5
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm Bulk QN Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -40°C~125°C
153QS102-272N5 Overview
It comes in Plug, Male Pin packaging.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.Moreover, there are a number of other features, including APPLICABLE CABLE: RG 402; VSWR MAX AT 6 GHZ, to name just a few.A variety of tasks can be managed through its 1 ports.In this case, the device operates at -40°C~125°C Operating Temperature.