153MMR630K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
153MMR630K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
220V
Lead Pitch :
10.0076mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.512Lx0.217W 13.00mmx5.50mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.015µF
Voltage - Rated DC :
630V
Series :
MMR
Datasheets
153MMR630K
Cornell Dubilier Electronics 153MMR630K
MMR FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.512Lx0.217W 13.00mmx5.50mm ±10% 0.015muF 220V