1537R-80F
Mfr.Part #
1537R-80F
Description
FIXED IND 120UH 140MA 5.2 OHM TH
Test Frequency :
790kHz
Inductance :
120μH
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
140mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Max DC Current :
140mA
DC Resistance (DCR) :
5.2Ohm Max
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Lead Length :
36.58mm
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Frequency - Self Resonant :
8.7MHz
Q Factor :
65
Diameter :
3.96mm
Datasheets
1537R-80F
1537R-80F datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD