1537R-74F
Mfr.Part #
1537R-74F
Description
FIXED IND 91UH 154MA 4.3 OHM TH
Tolerance :
±1%
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Test Frequency :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
4.3Ohm Max
Diameter :
3.96mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Current Rating :
154mA
Max DC Current :
154mA
Q Factor :
50
Lead Length :
36.58mm
Inductance :
91μH
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Datasheets
1537R-74F
1537R-74F datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD