1537R-64J
Mfr.Part #
1537R-64J
Description
FIXED IND 56UH 184MA 3 OHM TH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
Test Frequency :
2.5MHz
Published :
Current Rating :
184mA
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
184mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
3Ohm Max
Q Factor :
55
Diameter :
3.96mm
Lead Length :
36.58mm
Inductance :
56μH
Datasheets
1537R-64J
1537R-64J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD