1537R-62G
Mfr.Part #
1537R-62G
Description
FIXED IND 51UH 189MA 2.85 OHM TH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Lead Length :
36.58mm
Test Frequency :
2.5MHz
Frequency - Self Resonant :
12.7MHz
Published :
Tolerance :
±2%
Current Rating :
189mA
Max DC Current :
189mA
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
Q Factor :
55
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
DC Resistance (DCR) :
2.85Ohm Max
Inductance :
51μH
Diameter :
3.96mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Datasheets
1537R-62G
1537R-62G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD