1537R-50J
Mfr.Part #
1537R-50J
Description
FIXED IND 30UH 191MA 2.8 OHM TH
Test Frequency :
2.5MHz
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Current Rating :
191mA
Max DC Current :
191mA
Inductance :
30μH
Lead Length :
36.58mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Q @ Freq :
65 @ 2.5MHz
Published :
Lead Diameter :
0.635 mm
Q Factor :
65
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Datasheets
1537R-50J
1537R-50J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD