1537R-38G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1537R-38G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 305MA 1.1 OHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
42MHz
Construction :
Tubular
Material - Core :
Iron
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
12μH
Diameter :
3.96mm
Lead Length :
36.58mm
Number of Functions :
1
Published :
Mount :
Through Hole
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Max DC Current :
305mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±2%
Test Frequency :
2.5MHz
Packing Method :
TR, 14 INCH
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
1537R
Current Rating :
305mA
Q @ Freq :
65 @ 2.5MHz
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mounting Type :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm Max
Type :
Molded
Q Factor :
65
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Shielding :
No
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Datasheets
1537R-38G
1537R-38G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD