1537R-30J
Mfr.Part #
1537R-30J
Description
FIXED IND 5.6UH 565MA 320MOHM TH
Current Rating :
565mA
Tolerance :
±5%
Diameter :
3.96mm
Q @ Freq :
45 @ 7.9MHz
Max DC Current :
565mA
Shielding :
Unshielded
Lead Length :
36.58mm
DC Resistance (DCR) :
320mOhm Max
Q Factor :
45
Material - Core :
Iron
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Inductance :
5.6μH
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Datasheets
1537R-30J
1537R-30J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD