1537R-26F
Mfr.Part #
1537R-26F
Description
FIXED IND 3.9UH 310MA 2.3 OHM TH
Diameter :
3.96mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Q @ Freq :
33 @ 7.9MHz
Q Factor :
33
Tolerance :
±1%
Lead Length :
36.58mm
Max DC Current :
310mA
Test Frequency :
7.9MHz
Current Rating :
310mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Inductance :
3.9μH
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm Max
Datasheets
1537R-26F
1537R-26F datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD