1537R-07J
Mfr.Part #
1537R-07J
Description
FIXED IND 560NH 1.29A 135MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
135mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Inductance :
560nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Frequency - Self Resonant :
280MHz
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Q Factor :
50
Diameter :
3.96mm
Test Frequency :
25MHz
Tolerance :
±5%
Lead Length :
36.58mm
Current Rating :
1.29A
Max DC Current :
1.29A
Datasheets
1537R-07J
1537R-07J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD