1537R-06G
Mfr.Part #
1537R-06G
Description
FIXED IND 470NH 1.37A 120MOHM TH
Diameter :
3.96mm
Q Factor :
45
Frequency - Self Resonant :
310MHz
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Test Frequency :
25MHz
Lead Length :
36.58mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Inductance :
470nH
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Tolerance :
±2%
Q @ Freq :
45 @ 25MHz
Max DC Current :
1.37A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
1.37A
Datasheets
1537R-06G
1537R-06G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD