1537-745J
Mfr.Part #
1537-745J
Description
FIXED IND 1.2MH 77MA 24 OHM TH
Frequency - Self Resonant :
3.6MHz
Inductance :
1.2mH
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Current - Saturation :
10mA
Current Rating (Amps) :
77mA
Q @ Freq :
50 @ 250kHz
Inductance Frequency - Test :
250kHz
Current Rating :
77mA
DC Resistance (DCR) :
24Ohm
Tolerance :
±5%
Length :
9.525mm
Test Frequency :
250kHz
Datasheets
1537-745J
1537-745J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD