1537-741J
Mfr.Part #
1537-741J
Description
FIXED IND 560UH 120MA 10 OHM TH
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
Current - Saturation :
15mA
Inductance :
560μH
Test Frequency :
790kHz
Frequency - Self Resonant :
5.5MHz
Current Rating (Amps) :
120mA
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Length :
9.525mm
DC Resistance (DCR) :
10Ohm
Tolerance :
±5%
Current Rating :
120mA
Datasheets
1537-741J
1537-741J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD