1537-740J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1537-740J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470UH 124MA 9.3 OHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Shielded
Current Rating :
124mA
Current Rating (Amps) :
124mA
Test Frequency :
790kHz
Q @ Freq :
60 @ 790kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductance Frequency - Test :
790kHz
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
9.525mm
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Series :
Mounting Type :
Through Hole
Current - Saturation :
16mA
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
9.3Ohm
Frequency - Self Resonant :
5.8MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance :
470μH
Datasheets
1537-740J
1537-740J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD