1537-723J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1537-723J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 410MA 850 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Series :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
410mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Length :
9.525mm
Current Rating (Amps) :
410mA
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
Current - Saturation :
93mA
Inductance :
18μH
Shielding :
Shielded
Mount :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Test Frequency :
2.5MHz
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
850mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
1537-723J
1537-723J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD