150D826X9006R2TE3
Mfr.Part #
150D826X9006R2TE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 82UF 10% 6V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
7.34mm
Polarity :
Polar
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
6V
Length :
17.42mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
82µF
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Series :
TANTALEX®, 150D
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C