150D826X0010R2T
Mfr.Part #
150D826X0010R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 82UF 20% 10V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Leakage Current :
3μA
Dissipation Factor :
6 %
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Manufacturer Size Code :
R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
7.34mm
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Type :
Hermetically Sealed
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Axial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
17.42mm
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Series :
TANTALEX®, 150D
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
82µF
Package / Case :
Max Operating Temperature :
85°C