150D686X5015R2B
Mfr.Part #
150D686X5015R2B
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
17.42mm
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Package / Case :
Axial
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
15V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
7.34mm
Type :
Hermetically Sealed
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
68µF
Series :
TANTALEX®, 150D
Packaging :
Bulk
Manufacturer Size Code :
R
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C