150D476X5020R2T
Mfr.Part #
150D476X5020R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
47μF
Manufacturer Size Code :
R
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Type :
Hermetically Sealed
Polarity :
Polar
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
Axial
Series :
TANTALEX®, 150D
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
640 μm
Length :
17.42mm
Voltage - Rated :
20V
Diameter :
7.34mm