150D476X0020R2GE3
Mfr.Part #
150D476X0020R2GE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Hermetically Sealed
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
20V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
47μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
6 %
Diameter :
7.34mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
R
Termination :
Axial
Tolerance :
±20%
Length :
17.42mm