150D475X9035B2B
Mfr.Part #
150D475X9035B2B
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
35V
Diameter :
4.7mm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
B
Type :
Hermetically Sealed
Mounting Type :
Through Hole
Series :
TANTALEX®, 150D
Dissipation Factor :
4 %
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated DC :
35V
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Length :
12.04mm
Polarity :
Polar
Leakage Current :
1μA
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
4.7μF
Lead Diameter :
510 µm
Max Operating Temperature :
125°C